TrueBeam Türkiye' de!


Kanser Tedavisinde Devrim Niteliği taşıyan, En Yeni Jenerasyon Işın Tedavi Teknolojisi Olan TrueBeam Artık Türkiye' de Mevcut


           

TrueBeam sistemi, görüntüleme, hasta konumlandırma, hareket yönetimi ve tedaviyi dinamik olarak senkronize etmek için tamamen yeniden yapılanmış bir kontrol sistemi ile bir çok teknik yeniliği kullanır. Çok amaçlı bir platform olarak konusunda dünya lideri olan VARIAN firması tarafından tasarlanan TrueBeam sistemi, konvansiyonel ve 3-boyutlu konformal radyoterapi yanında görüntü eşliğinde radyoterapi ve radyocerrahi (IGRT ve IGRS), yoğunluk ayarlı radyoterapi (IMRT), hacimsel yoğunluk ayarlı ark terapi (RapidArc) ve stereotaktik vücut radyoterapisi (SBRT) dahil tüm ileri radyoterapi modalitelerinde kullanılabilir.

TrueBeam cihazı radyoterapi ve radyocerrahiyi aynı platformda yapabilmesi ile diğer radyoterapi cihazlarına üstünlük sağlar. Doz hızı diğer lineer hızlandırıcılara göre 8 kata kadar arttırılabildiğinden daha hızlı RapidArc yapabilmektedir. Diğer tüm teknolojilerden farkı ise, yüksek doz hızına çıkma yeteneği sayesinde, daha yüksek dozu çok daha kısa sürede verebilmesi ve bu yönüyle de seans süre ve sayısını önemli ölçüde azaltan yüksek performanslı tedavi süreçleri sağlamasıdır. En önemli farklarından birisi de yüksek çözünürlüklü görüntü alabilme yeteneği sayesinde, tedavi odağına daha iyi isabet eden ışınlama yapabilmesidir.

TrueBeam’in Avantajları

‘‘Akıllı’’ otomasyon, görüntüleme, konumlandırma ve hastaların tedavisinde gerek duyulan adımların sayısında beş kata kadar azalma ile tedavileri hızlandırır.

FFF (Flattening Filter Free-Filtresiz Demet) modu ile 2400 MU/dakika'ya kadar doz hızıyla, tedavi sürelerini kısaltarak hastaya daha fazla rahatlık sunar. Normalde 10-15 dakika süren standart bir IMRT tedavisi iki dakikadan daha az zamanda tamamlanabilir.

40 dakikadan iki saate kadar süren kompleks bir radyocerrahi uygulaması ise 5 ile 20 dakika arasında tamamlanabilir.

Çok kısa sürede yaptığı doz gönderimi sırasında tümör hareketine daha az zaman bırakarak isabetin arttırılmasını olanaklı kılar: TrueBeam sisteminin hassasiyeti bir milimetreden küçüktür. Bu kesinlik görüntüleme, hasta konumlandırma, hareket yönetimi, ışın şekillendirme ve doz gönderme teknolojileri arasında yeni bir senkronizasyon seviyesi oluşturan, tedavi boyunca her on milisaniyede bir doğruluk kontrolleri yapan sistemin sofistike mimarisi ile sağlanmıştır. Tedavi devam ederken 100,000'den fazla veri noktası sürekli gözlenerek sistemin ‘‘doğru bir izomerkez’’ veya tedavi için odak noktasını koruması temin edilmektedir. Bu yükselmiş hassasiyet seviyesi doktorların hareket eden bir organ içindeki tümörü yüksek doğrulukla tedavi etmesine olanak sağlar.

TrueBeam Diğer Yöntemlere Göre Kısaca:

. Daha isabetlidir (tedavi odağına daha iyi isabet eden ışınlama yapar).

. Daha hızlıdır (seans süresini azaltır).

. Daha yüksek performanslı bir tedavi süreci sağlar(seans sayısını azaltır).Sık Sorulan Sorular

TrueBeam tedavisi sırasında ne hissedeceğim?

Röntgen çektirirken bir şey hissedilmediği gibi, TrueBeam uygulamaları esnasında da bir şey hissedilmez.

TrueBeam ile tedavi sırasında uyanık olacak mıyım?

Evet, uyanık olacaksınız. TrueBeam uygulaması sırasında bir şey hissedilmediğinden narkoz ya da anesteziye gerek duyulmaz.

TrueBeam tedavisi güvenli mi?

Evet, tümüyle güvenlidir. İnvazif (girişimsel) bir tedavi yöntemi olmadığından, açık cerrahi girişimlerde ortaya çıkabilecek tüm komplikasyonlardan da korunmuş olursunuz.

TrueBeam tedavisi nasıl uygulanıyor?

Standart radyoterapi süreçleri geçerlidir, önemli olan tedavi süresinin yaklaşık beş kat avantajlı olmasıdır ve bu da hastanın tedaviye uyumunu artırır. Bu tedavi sürecinde görüntüleme yöntemlerinin koordinasyonu ve hızı sayesinde normal doku korunma oranı artırılarak yan etkiler azaltılır ve tümör üstünde tedavi etkinliği yoğunluk ayarlanarak artırılır.

TrueBeam tedavisi günlük yaşantımı etkiler mi?

TrueBeam tedavisi sırasında günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz, bu tedavi türüne özel bir kısıtlama yoktur.

Her yaştan hastaya uygulanabilir mi?

Her yaştan hastaya uygulanabilir. Özellikle de ileri yaş gibi nedenlerden anestezi almasında sakınca bulunan hastalarda önemli avantaj sağlar.


Yan etkileri nelerdir?

Sadece yapıldığı bölgeyi etkilediği için vücut genelinde yan etkisi olmaz, uygulandığı bölgeye göre farklı yan etkiler gelişebilir. Doktorunuza danışabilirsiniz.

Vücudumda yanıklar oluşur mu?

Truebeam cihazı ile verilen dozun özelliği nedeni ile cilt yanıkları minimuma indirilir. Saçlarımı tıraş etmeme gerek var mı? Hayır saç tıraşına gerek yoktur.

Saçlarımı tıraş etmeme gerek var mı?

Hayır saç tıraşına gerek yoktur.

TrueBeam, Radyoterapi ve Radyocerrahi seçeneklerini hasta için konforlu bir şekilde entegre olarak aynı platformda sunabilen bir teknolojidir.

 

Kaynaklar:

 

- http://www.variantruebeam.com/

 

- http://en.wikipedia.org/wiki/Truebeam


 

TrueBeam hakkında daha ayrıntılı bilgi almak ve SGK farksız uygulanabileceği merkez hakkında bilgi almak için iletişim bilgileri:

Ayşegül Yıldız
 
Onkoloji Danışmanı

0554 3472944

aysgl-yldz@windowslive.com