Rinoplasti (Burun Estetiği Ameliyatı) Sonrası Hasta Bakımı ve Ameliyat Sonrası Bilinmesi Gerekenler


           

- Burun estetiği ameliyatı sonrası ilk birkaç gün için, şişme ve rahatsızlık hissini azaltmak için gözlerin etrafına buz gibi soğuk ıslak bez teması ile soğuk uygulama yapılabilir. Bunun dışında soğuk uygulama bir torbanın içine ezilmiş buz parçaları koyularak veya eczaneden soğutma jelleri satın alınarak uygulanabilir. 1 saate 45 dakika soğuk uygulama, arkasından 15 dakika ara verilmesi idealdir.

- Birkaç gün hafif kanlı burun akıntısı görülebilir. Birçok hasta ameliyat sonrası ilk hafta için burun akıntısının olduğunu vurgulamaktadır. Burnun içinde şişme ve kabuklanma nedeniyle ilk hafta burun tıkanıklığının olması doğaldır.

- Burnun içine veya dış kısmına uyguladığımız Nazal Splint veya band doktora danışılmadan çıkarılmamalıdır. Burun üstündeki atel ya da splinti yapıştıran badlar kuru tutulmalıdır. burun üstündeki atel alanına uzak yüz bölgesi ve saç yıkanabilir. İlk hafta kuaföre gidilerek baş arkaya doğru sarkıtılarak saçlar yıkattırılabilir.

- Oksijenli su ile ıslatılmış bir Q-tip günde birkaç kez dikiş ve burun delikleri temizlemek amacıyla kullanılabilir.

- Burun içerisine okyanus suları ve burun mukozasını besleyen vazelin ve A vitamini içeren damla, pomat ya da spreyler kullanılabilir. (Örneğin : Sinomarin Sprey 125 cc, günde 4 sefer 2 fıs ve Rinopantiena damla günde 4 sefer 2 damla şeklinde ...) Yakın zamanda E vitamini de içeren Rinopanteina Sprey de ülkemizde piyasaya sürüleceğinden ameliyat sonrası kullanılabilir.

- Buruna darbe alınmamalıdır, bu süre ilk 10 gün olarak bazı yabancı kaynaklarda belirtilse de burun kemiğinin %100 iyileşmesi için yaklaşık 6 ay, %80 iyileşmesi için yaklaşık 2 ay geçmesi gerektiğini unutmayın. Yine doktorunuz tarafından burun kemiğinize işlem uygulandıysa aynı süreler gözlük takma için de geçerlidir. Eğer hapşırma gerekiyorsa, ağzınızı açın ve havanın ağızınından çıkmasını sağlayın.

- Heriki gözün köşesine yakın bantlanmış atel altından biraz kanlı sızıntı fark edebilirsiniz. Bu durum normaldir ve kemiğin dışarıdan kırıldığı milimetrik cilt kesisi alanındaki ufak sizintılara bağlıdır.

- Kesi alanları veya kabuklu alanlar üzerine yoğun makyaj uygulanmamalıdır.

- Bir yıl ile 6 ay arasında burun ucunda uyuşukluk olabilir.

- Göz altlarında morarma ve şişme görülebilir ve kabaca 10 gün içinde ortadan kaybolacaktır.

- Burnunuzun en az 6 ila 12 ay boyunca değişebileceğini lütfen unutmayın ...

 

Burun estetiği ile ilgili daya ayrıntılı bilgilere ulaşmak için >> Rinoplasti (Burun Estetiği) Ameliyatı

 

Benzer ve dolgu ile burun estetiği konusunda hazırlanmış web sayfası >> Burun Dolgusu

 

 

 

Dr.Murat ENÖZ


Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Bölümü

www.kulakburunbogaz.info

www.muratenoz.com