Burundaki Kıkırdak Eğriliği ve Et Büyümesi İçin Her Zaman Ameliyat Gerekmez!


Burun tıkanıklığı birçok kişide sık karşılaşılan bir şikayettir. Burnumuzun içerisinde havayolu direncini arttran kıkırdak yapılar ve burun etleri bulunmaktadır. Havayolu direncinin artması burundan alınan havanın burun içerisinde dönemesi, burun etlerine çarpması, arutulması, ısıtılması ve nemlendirilmesi için gereklidir (yani burnumuz normalde hiçbir zaman ağız gibi nefes alamaz). Burnumuzun içerisindeki hava boşluğunu ortadan ikiye ayıran "septum" denilen kıkırdak ve kemikten oluşan yapıda bir tarafa doğru eğrilik olabilir, bur durum "nazal septum deviasyonu - kıkırdak eğriliği" olarak adlandırılır ve bununla birlikte burun etlerinde büyüme (konka hipertrofisi) de görülebilir. Bu durumda burundan hava girişi zorlaşır (havayolu direnci normalden fazla artar).

 

Muayene edilen birçok insanda az ya da çok septum deviasyonu ve konka hipertrofisi saptanabilir. Allerji, üst olunum yolu enfeksyionu varlığında da konkalar şişebilir.

 

 

   

 

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi önden bakılınca arka taraftaki hava deliği görülebilen, minimal septum deviasyonu ve konka hipertrofisi olan hastalara ön planda ameliyat düşünülmemekle birlikte; özellikle ağız açık uyuma, burun tıkanıklığı şikyetine neden olabilen ve burnun en dar yeri olan öndeki valv bölgesinde bulunan eğrilikler minimal olsa bile ameliyat düşünülebilmektedir.

 

 

Septoplasti Ameliyatı (SMR Ameliyatı, Burun Eğriliği Ameliyatı) septum deviasyonu için ve Konka Radyofrekansı Ameliyatı (Burun Eti Ameliyatı, Burun Eti Küçültülmesi Ameliyatı), Turbinoplasti, Konka Rezeksiyonu Ameliyatı da burun eti büyümesi için yapılan ameliyatlardır.

 

Bu ameliyatlar özellikle hastada medikal tedaviye rağmen devam eden ağız açık uyuma, burun tıkanıklığı, yorgun uyanma, ağız kuruluğu gibi şikayetlerin olması durumunda planlanmalıdır. Burun içerisinde her kıkırdak eğriliği ve et büyümesi olan kişide bu şikayetler bulunmayabilir ve ameliyat gerekmeyebilir.

 

Güncel tekniklerde burun içerisindeki anatomik destek dokularının korunması ve minimal invazif yaklaşım önerilmektedir. Sadece eğri olan kıkırdak alanlarının alınması ve burun etinin mukozası zedelenmeden uygulanan teknikler önerilmektedir.

 


 

 

 

 

 

 

 

   Burun eti ameliyatı videosu için tıklayınız >> 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ameliyat sonrasında minimal mukozal hasar amaçlandığından klasik burun tamponları yerine eriyebilen tamponlar ya da tamamen silikondan yapılmış olan materyaller tercih edilebilir.

 


Septoplasty Operation

Nazal septum deviasyonu, septum deviasyonu çeşitleri, septoplasti ameliyatı, septoplasti ameliyatı sonrası hasta bakımı, septoplasti ameliyatının riskleri hakkında hazırlandığım konu ile ilgili benzer İngilizce makalemin linki >>  Septoplasty in Istanbul

 

Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul - Radiofrequency Turbinate Reduction in Turkey - Radiofrequency Turbinate Reduction Indications, Technique, Contraindications, Risks, Cost, Post-op Instructions - Turbinate Hypertrophy Treatment in Istanbul - Turbinate Hypertrophy Treatment in Turkey - Turbinate Radiofrequency in Istanbul - Turbinate Radiofrequency in Turkey

"Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul - Radiofrequency Turbinate Reduction in Turkey - Radiofrequency Turbinate Reduction Indications, Technique, Contraindications, Risks, Cost, Post-op Instructions - Turbinate Hypertrophy Treatment in Istanbul - Turbinate Hypertrophy Treatment in Turkey - Turbinate Radiofrequency in Istanbul - Turbinate Radiofrequency in Turkey" hakkında bilgiler bulabileceğiniz benzer İngilizce makale linki >> Radiofrequency Turbinate Reduction in Istanbul

 

 

Dr.Murat ENÖZ
 
Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

www.kulakburunbogaz.info