Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi) ve Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı 

Geniz Eti Ameliyatı (Adenoidektomi)

 

Geniz eti ameliyatı genel anestezi altında yapılmakta ve işlem süresi yaklaşık 15-20 dk sürmektedir. Ameliyat sonrası ilk 4 saat ağızdan beslenme yapılmamaktadır. Ameliyat esnasında cilt kesisi yapılmadığı ve bademciklere de dokunulmadığı için fazla bir ağrı olması beklenmemektedir. Anestezi esnasında ağızdan entübasyon tüpü yerleştirildiği ve ameliyat esnasında yumuşak damak gerilerek geniz bölgesi görünür hale getirildiği için boğaz bölgesinde 1-2 gün sürebilen ağrı olabilir.

 


Ameliyat Sonrası Hasta Bakımı


Geniz eti ameliyatı sonrası güncel çalışmalar antibiyotiklerin standart olarak kullanılmasını önermemektedirler. Ameliyattan sonraki ilk birkaç günde sıcak ve sert gıdaların alınmaması gerekmektedir  Ilık süt, dondurma, çorba, meyve suyu, muhallebi, puding gibi besinler idealdir. Burun deliklerinden birkaç damla kan gelebilmektedir. Bunun nedeni geniz bölgesindeki ufak tefek kanamalardır. Ancak ağız ya da burundan sürekli kırmızı renkli taze  kan gelmesi durumunda hemen doktora başvurulmalıdır. Doktorunuzun gerekli görmesi durumda antibiyotikler de reçete edilebilir.

 

Ameliyat sonrası ağrı olması durumunda sadece ağrı kesicilerin kullanılması önerilmektedir.

 

 

Okyanus suları ile burun ve geniz bölgesinin yıkanması, ameliyat sahasından kabuk ve bakterilerin uzaklaştırılmasını sağladığı için iyileşmeyi hızlandırabilmektedir. Okyanus suları kullanılmadığı zaman geniz eti ameliyatı sonrası hastaların burun ve ağzından gelen koku farkedilebilmektedir. Özellikle ameliyat sırasında kanama kontrolü amaçlı radyofrekans uygulamasına bağlı ameliyat sonrası birkaç günden sonra başlayan koku farkedilebilmektedir; ancak bu durum geçici ve tehlikeli bir durum değildir. Ameliyat sonrası ortaya çıkan ağız kokusunun günden güne artması ve ilk haftadan sonra da devam etmesi durumunda mutlaka ameliyatı yapan doktora danışılmalıdır.

 

 

Geniz eti büyümesi

"Geniz eti buyumesi, geniz eti tedavisi, geniz eti ameliyatı izle, geniz eti operasyonu, geniz eti ameliyati fiyati, geniz eti ameliyati videosu,adenoidectomy, adenoidectomy istanbul, adenoid hipertrofisi tedavisi" hakkında ayrıntılı bilgiler bulabileceğiniz link >> Geniz Eti Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi ve Geniz Eti Ameliyatı Videosu

 

Geniz Eti Ameliyatı Videosu:

 

 

 

 


 

Dr.Murat ENÖZ
 
Kulak Burun Boğaz & Baş ve Boyun Cerrahisi Uzmanı

www.muratenoz.com